Vloga prostovoljstva v dolgotrajni oskrbi
Pomoč prostovoljk in prostovoljcev ima velik pomen za ohranjanje oziroma podaljševanje samostojnosti, tako pri starejših, ki živijo doma, kakor tudi pri tistih v institucionalni oskrbi. Vloga prostovoljcev je dvojna – ponudijo prijetno družbo in hkrati potrebno podporo pri opravilih, ki jih starejša oseba ali oseba z oviranostjo ne zmore (samostojno) opravljati.
Kakovostno in zanesljivo delo prostovoljcev lahko pomembno prispeva k lepšemu življenju uporabnikov storitev dolgotrajne oskrbe v institucijah in na domu, širi uporabnikovo socialno mrežo, deluje preventivno in podaljšuje čas samostojnosti. V vlogi prostovoljcev so pogosto tudi mlajši upokojenci, na katere prostovoljno delo prav tako dobro vpliva: preko pomoči drugim se vključujejo v družbo, spletajo družabne stike in ostajajo aktivni.
V institucionalni dolgotrajni oskrbi prostovoljstvo povezuje s skupnostjo, v kateri institucija deluje, in lahko bistveno pripomore k odpiranju institucij, destigmatizaciji starosti in podpori lokalne skupnosti. Povezovalni potencial lokalnih prostovoljcev in lokalnih prostovoljskih organizacij je smiselno v čim večji meri usmeriti v korist uporabnikov, denimo z vzpostavljanjem skupnih prostorov in aktivnosti, ki so odprte tako za uporabnike kakor za lokalne prebivalce.